Stećci u rijeci Bioštici

Ostaci srednjovjekovnih nadgrobnih spomenika uz korito rijeke Bioštice. Gdje? U gradu Olovu…

Kada su stećci u sekundarnoj upotrebi ili kad su odbačeni nakon te upotrebe, teško ih pronaći. Tad se nalaze na netipičnom mjestu. Obično su zatrpani, nikako ili vrlo malo vidljivi. Tako da ih je teško pronaći. Nekada su još uvjek u sekundarnoj upotrebi, a nekada su u prošlosti bili upotrebljeni, a da sada nisu, što je veći problem pri njihovom pronalaženju jer obično budu na nekom skrovitom mjestu kojim se rijetko prolazi da bi se uočili. Upravo je tako bilo u slučaju pronalaženju ovih stećaka. Nalaze se na obali rijeke i njihova sekundarna upotreba nije poznata. U ovom slučaju čak i ne znamo da li su ikako bili u sekundarnoj upotrebi ili su samo odbačeni/gurnuti uz obalu rijeke. Ne znamo ni da li su snagom vode pomjerani duž obale. Ipak smo ih evidentirali. Sreča je da su na jedom vidljivi tipični ukrasi sa olovskih stećaka (spirale), tako da nije bilo dvojbe, da li su stećci ili nešto drugo.

Jedina mogućnost koja se može pretpostaviti, da su stećci bili korišteni u gradnji mosta preko Bioštice. Odnosno da su bili ugrađeni u temelje mosta koji se nalazio malo uzvodnije od današnjeg mosta na putu Sarajevo-Tuzla. Jedna činjenica koja ne ide u prilog ovoj pretpostavci je to što ostataka ima vrlo malo ako su to ostaci temelja stupova mosta. Širina rijeke na ovom mjestu je zahtjevala most koji je mora imati dva ili više stupa mosta, a ostaci kamenih blokova su oskudni. Postoji mogućnost da su odneseni za neku treću upotrebu. Teško ćemo znati.

Ali u cijelom ‘mozaiku’ olovskog mramorja, svakako vrijedi spomenuti ovih nekoliko kamenih blokova, od kojih jedan sigurno od stećka. Nisu ti stećci bili puno daleko od današnje lokacije.

Ako uzmemo u obzir da je Olovo u srednjem vijeku i kasnije bio važan rudarski grad te da je bliže okolno područje bilo naseljeno tako da je moralo biti više srednjovjekonih grobalja nego što ih je sačuvano do danas. Prostor u i oko gradskih naselja je uvijek bio izložen intezivnijom gradnjom tako da su groblja često stradala.

Ovi ostaci moraju biti izvađeni sa ovog nedostojnog mjesta i postavljeni na neko dostojanstvenije mjesto. Olovski muzej na tebe je red…

Zahvaljujem se Enesu Omeroviću što mi je pokazao ove ostatke.

Mirnes Hasanspahić

Bioštica Olovo

Stara austrougarska karta područja sa ucrtanim starim mostom preko rijeke Bioštice

Bioštica stećci

Vidljivi ostaci ukrasa dvostruke spirale