Ulcinjsko zaleđe.

 

Google map pomaže da se pronađe nešto, što bi se u stari analogni vakat teško pronašlo. Google map pokaže svakog ko želi biti pokazan. Tako smo našli malu simpatičnu kolekcionarsku zbirku u selu lijepog imena Dragine u ulcinjskom zaleđu. Morsko zaleđe u sebi i krije i pokazuje mnogo čega zanimljivog. Na obali su veliki gradovi i velike zidine, velika dešavanja, veliki turizam, velika očekivanja, a dok je zaleđe u odnosu na obalu u manjoj pažnji i ništa nije veliko. Sve je malo, skromno i pomalo ‘skriveno’, nenametljivo i treba ga pronaći.

Treba imati na umu da je jadransko zaleđe pretežno ratarsko, stočarsko i zanatsko, pa se u njemu može naći raznovrsnih alata za razne rabote. Za razliku od obalnog miljea, gdje prevladava: ribolov, plovidba, trgovina, zanatstvo, pa je zaostavština vezana za te privredne djelatnosti.

Muzej je privatna kolekcionarska zbirka u privatnoj avliji, ali izložena i pokazana svakom ko želi vidjeti. Vidi se da je prikupljena i izložena sa puno ljubavi za starinama. Tu su: etnološki, numizmatićki, tehnićki, muzićki… eksponati. Izvdvojili bi nekoliko eksponata. Tu su dva kamena lučna nadvratnika iznad vrata vjerovatno stambenog objekata (kuće), načinjeni su od jednog komada kamena, jedan je ukrašen sa dvije tanke udubljene linije; tu su tri fosilne školjke sa nepoznate lokacije, ručna mašina za odvajanje zrnevlja kukuruza i još mnogo čega. Ima tu još nekih sitnica za koje bi trebalo više vremena, kao što je numizmnatička i filatelijska zbirka.

Nedostatak ove kolekcionarske zbirke, kao i svake ostale je manjak pisanih podataka o eksponatima (porijeklo, vrijeme nastanka, ko i gjde je izradio i sl.).

Ulaznica se plača dobrovoljnim prilogom, a za uzvrat, nedobije se samo mogućnost razgledanja, nego se dobije limunada, slatkiši za djecu, jabuka iz dvorišta za ponijeti, osmijeh, uljudnost…, sve što treba.

U avliji je i oltimer ‘tristać’.

Lijepo je ulcinjsko zaleđe.

Ispod je glaerija fotografija: