Lijepo selo. Stiješnjeno između zapadnih visokih obronaka Prenja i rijeke Neretve. Bogato vodom. Nije izumrlo, ima djece, ima ljudi, ribara, ribe, ptica…

Nekoliko vodotoka se ovdje na malom prostoru sastaje i čini jedan vodotok lijevu pritoku Neretve. Prava mala zbrka potoka, rječica i njihovih naziva na topografskim kartama. Uglavnom obilje vode koja izlazi ispod obronaka visokog Prenja. Ravančica i Šanica se sastaju i ćine Glogošnicu koja je kratkog toka, jer ubrzo završava u Neretvi, a izgradnjom vještačke akumulacije HE Grabovica tok joj je još više skraćen jer voda iz akumulacionog jezera se penje uz Glogošnicu. Svaki vodotok, bez obzira na svoju duljinu ili izdašnost ima svoje ime. Ravančica je u staroj karti Bili potok, a Bijela (Jablanička) je Badnje potok. Dio ravnice uz rijeku je sada u jezeru i na nekim mjestima je to mala plavna šuma. Nivo vode varira na dnevnom nivou zbog ispuštanja vode na turbine HE Grabovica i na godišnjem nivou u ljetnom i jesenjem periodu kada je manje padavina i proljetnom periodu kada je više padavina i topljenja snijega.
Ovo mjesto krasi jedno zdanje staro više od 120 godina, zidano od kamena. To je most preko Ravančice preko kojega je prelazila austrougarska pruga Sarajevo-Metković. Pri gradnji hidro-elektrana na rijeci Neretvi, trasa pruga je premještena na desnu obalu, pruga modernizovana, a stara trasa pruge na ovom dijelu koristi se kao lokalni put Jablanica-Glogošnica. Gazeći dio mosta je nekada asfaltiran i most se sada koristi za saobraćaj vozila i pješaka. Most je u blagoj krivini pruge, što se vidi na priloženom dijelu tadašnje topografske karte. Treba napomenuti, da je u vrijeme austrougarske vlasti u Bosni Hercegovini građena uskotračna pruga (jer je Bosna tadašnjom svojom imovinom – erarom, mogla da plati jeftiniju uskotračnu prugu, za razliku širokotračne kakva je bila u cijeloj Monarhiji), ali su se projektanti pruge pobrinuli da radijusi krivina budu toliki da se na tu trasu naknadno može postaviti širokotračna pruga.
Nivo vode u jezeru je potopio, sakrio lukove mosta, tako da pri maksimalnom usponu nivoa jezera, lijepo zidani lukova mosta skoro da se ne vide. Nekome, ko ovo sve ne zna, most izgleda malo čudno. Na nekoliko starih razglednica iz doline Neretve u austrougarski vakat ovaj most sa visokim planinskim vrhovima u pozadini bio je zgodan motiv.
Predio je bogat pticama. Odmorivši na plaži Šanici (poznato lokalno kupalište), na ušću Šanice u Ravančicu primijetili smo bijelu plisku uz rijeku koja je nekoliko puta dolazila da pije vode i Potočnu plisku (Motacilla cinerea). Opazili smo jednu grabežljivicu visoko u letu, možda riđi mišar ?, ali nismo sigurni jer se ne vidi dobro na slici. Seoskih lasta (Hirundo rustica) je najviše. Lete brzim letom iznad površine vode, ali ponekad zastanu na žici i poziraju. Divlji patak je sa prelaznim perjem juni-septembar. Žuta pliska (Motacilla flava), bijela pliska, ženka velikog ronca, crni kos, galebovi, dvije sive čaplje u letu… Koristili smo Merlin aplikaciju za snimanja glasova ptica koja je detektovala još nekih vrsta, ali smo pretumbavanjem snimaka napravili neku grešku te ne možemo ponovo da učitamo snimke. Biće prilike za svratiti opet…
Uzeli smo uzorke vodenih puževa ispod hair česme sagrađenoj za dušu supružnika ”Hadži Sefedina i hadži Sadije Bulić”. Rahmet i spokoj duši (s)pokojnicima. Bilo je u uzorku dvije-tri vrste pužića, te ćemo na detaljnoj analizi ustanoviti o kojima se vrstama puževa radi.
U aprilu 2022. godine ubacili smo razglednicu u poštansko sanduče ispred male lokalne pošte u Glogošnici, koja nije nikada doputovala. To nas kopka da li je poštar ikada zavirio u to sanduče, da li je izgubio ključ, da li je izgubio nadu da tu neko nešto ubaci…, volje li bi saznati. Ako iko ikada bude ovo pročitao, a poštara svi znaju i on svakog zna, neka mu skrene pažnju da pogleda u sanduče.